Rolf Maximillian Sievert



Membership
Main Commission, Chairman emeritus (1964 (January) - 1965)
Main Commission, Member (1962/07/01 - 1964 (January))
Main Commission, Chair (1956/07/01 - 1962/06/30)
Main Commission, Member (1950 (July) - 1956/06/30)
Main Commission, Member (1934 - 1934)
Main Commission, Member (1931 - 1931)
Main Commission, Chair (1928 - 1928)

Affiliation

Country
Sweden



Rolf Sievert is a pioneering figure not only in the field of radiological protection but also for ICRP. He has the distinction of being the first Chairman of ICRP’s Main Commission as well as the only one to hold the position for two non-consecutive terms, once at the founding meeting in 1928 and again from 1956 to 1962.